T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KARS HARAKANİ HAVALİMANI

​​​​​​

Havalimanı Tarihçesi


HAVALİMANI TARİHÇESİ

    

       Kars Havalimanı 1988 yılında hava trafiğine açılmış olup; şehir merkezine uzaklığı 6 km'dir. Havalimanımız 3.805.183 metrekare arazi üzerine kurulmuştur. 1993 yılında tarifesiz dış hat trafiğine açılmıştır. 2013 yılında şu anda kullanılmakta olan 35.946 metrekare kapalı alana sahip yeni terminal binası ile günümüzde hizmetlerine devam etmektedir. Havalimanımız 1993 yılında 93/4138 sayılı Bakanlar Kurulu kararı yolcu giriş - çıkış hudut kapısı olarak tespit edilmiştir.

       Kars Havalimanı ismi 20 Mart 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2015/7298 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Kars Harakani Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Havalimanımız 1795 metre rakımla ülkemizin en yüksek rakımlı havalimanlarından biridir.

       Havalimanımızda İstanbul Havalimanına, Sabiha Gökçen Havalimanına ve Esenboğa Havalimanına hergün sefer düzenlenmektedir.İzmir Adnan Menderes Havlimanına ise haftada 3-4 sefer düzenlenmektedir.

       DHMİ Kars Harakani Havalimanı Ardahan ve Artvin illerinde havalimanı olmaması nedeniyle bu illerden gelen yolculara da hizmet vermektedir. Bölgesel özelliği nedeniyle gelişmeye açık bir havalimanıdır.

       Havalimanımız çalışma saatleri yaz ve kış saatleri uygulamalarına göre değişiklik göstermekte, genel olarak ticari havayollarının düzenlediği tarifeli uçak seferlerine göre uygulanmaktadır.

       Havalimanımız tarifesiz dış hat uçuşlarına  açıktır gümrük ve pasaport hizmeti verilmektedir. Kars Harakani Havalimanı sivil havalimanı statüsündedir.

 

                       

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü