T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KARS HARAKANİ HAVALİMANI

​​​​​​

Engelsiz Havalimanı


Engelsiz Havalimanı

 

SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından Havalimanlarında engelli yolculara direkt olarak hizmet veren kuruluşların (Havalimanı işletmecisi, terminal işletmecisi, havayolu şirketi ve yer hizmetleri kuruluşu) bu konuda gerekli tedbirleri almaları, bu yolcuların mağdur edilmemesi ve verilen hizmetlere ilişkin olarak yolculara gerekli tüm kolaylığın sağlanarak,bu yolcuların diğer yolcularla eşit şartlarda seyahat edebilmesine yönelik imkanların, herhangi bir ek ücret talebinde bulunulmaksızın yerine getirilmesi amacıyla “Engelsiz Havalimanı” projesi başlatılmıştır.

Proje çerçevesinde, Havalimanımız gerekli şartları yerine getirerek 03/03/2015 tarihinde "ENGELSİZ HAVAALANI KURULUŞU" sertifikası almıştır. Havalimanımız Engelsiz Havalimanı olarak adlandırılmış olup Havalimanımız her yolcunun mümkün olduğunca konforlu ve zahmetsiz seyahat edebilmesini sağlamaya çalışmaktadır.

ENGELSİZ HAVALİMANI SERTİFİKASI.jpg

Ek Dosyalar

 • engelsiz havaalanı sertifika.png
 • kars ENGELSİZ HAVALİMANI PROJESİ.docx

   

 • Önerileriniz

  Engelsiz Havalimanı Projesi kapsamındaki hizmetler için her türlü görüş ve önerinizi aşağıdaki kaynaklara iletebilirsiniz;

  Tel:  0474 213 56 68

  eposta: kys.ksy.isl@dhmi.gov.tr

 •  Engelsiz Havalimanı projesine yönelik Havalimanımızda verilen hizmetler, yapılan çalışmalar şu şekildedir ;

  DANIŞMA NOKTASI

  Havalimanımız terminal binası ana giriş /check-in salonunda danışma-yardım masası bulunmaktadır. Danışma masası telefonu : 0 474 213 56 68

   

  UYARI LEVHALARI

  Havalimanımız otopark alanında ve terminal binası iç ve dışında bulunan uyarı-ikaz levhaları kolaylıkla okunabilecek uygun ebat ve karakter kullanılarak hazırlanmıştır. Levha üzerindeki Türkçe/İngilizce yazılı harfler 19 punto ebadında yazılmıştır. Levhalar terminal binası içerisinde, bina girişlerinde, asansörde, lavabolarda, engellilere ayrılmış park alanlarında vb. yerlerde yönlendirici niteliktedir.

  Havalimanımızdaki tabela ve yönlendirme levhaları yeterli düzeyde ışıklandırılmış olup arkadan aydınlatmalı teçhiz edilmiştir.

  Havalimanımızda  muhtelif yerlerde bilgilendirme monitörü bulunmakta  ve bilgiler yazı satırı değişmeden ekranda sabit kalmaktadır. Hareketli işaretlerde ışığı yansıtmayan cam kullanılmıştır ve bunlar doğrudan güneş ışığından korunmuştur.

   

  ULAŞIM HİZMETİ

  Ulaşım hizmeti veren otobüsler ile Havalimanında taksi hizmeti veren araçların bir kısmında, tekerlekli sandalye kullanıcıları için yardımsız iniş-biniş imkanı sunan platform için çalışmamız devam etmektedir.

   

  OTOPARK

  Havalimanımız otoparkı içerisinde engelli yolcu araçlarının kullanımı için 15 (on beş) araç kapasiteli araç park yeri tahsis edilmiştir.

  Engelliler için tahsis edilen bu otopark alanlarına, diğer yolcuların park etmemeleri için uyarı levhası asılmıştır.

  Engelli otopark alanına engelli yolcuların iletişim kolaylığı açısından engellilerin ulaşabileceği yükseklikte dahili ve harici telefon tesis edilmiştir.

   

  FİZİKİ YAPI

  Havalimanımız terminal giriş ve çıkışında bulunan engelli rampası engelli, yaşlı ve tekerlekli sandalye kullanan yolcuların rahatlıkla ulaşımını sağlayacak şekilde tasarlanmış ve kavşak noktası bulunmayıp, buradaki eğim % 5’dir.

  Engelli yolcular için ayrılan otopark sahası ile terminal giriş/çıkış arasında ve Havaalanımız diğer kısımlarında bulunan rampalar tekerlekli sandalye kullanıcılarının rahat kullanımına uygun genişlik ve mesafede olup, kısa mesafeli olmasından dolayı bu bölümde dinlenme yerleri tasarlanmamıştır.

  Havalimanımız terminal binası giriş ve çıkışı basamaksız olup, engelli ve yaşlı yolcularımızın rahatlıkla kullanabileceği şekilde ve % 6 eğimli rampa kolaylığı mevcuttur. Ayrıca yolcu gidiş katındaki tüm mahallere basamaksız ve rampasız olarak ulaşılabilmektedir.

  Havalimanımız terminal binası giriş kapıları; fotoselli kayar kapı özelliğinde, açıldığında uygun genişliğine sahip ve çift kanatlı olup, engelli yolculara rahatlıkla geçiş imkanı sunmaktadır.

  Havalimanımızda görme engelliler için hissedilebilir yüzey uygulaması mevcuttur. 

  Görme engelli vatandaşların terminal binası içinde yön bulmasına yardımcı olmak amacıyla Braille alfabesi ile tasarlanmış özel dokunsal harita ve krokiler terminal binası girişinde, iç ve dış hatlar gelen yolcu kapısında bulunmaktadır.

   

  TEKERLEKLİ SANDALYE-AMBULIFT

  Havalimanımız yer hizmeti kuruluşu tarafından tekerlekli sandalye temin edilmektedir.

  Havalimanımızda yer hizmeti kuruluşu tarafından, engelli yolcuların uçağa biniş ve inişlerinde yardımcı olmak üzere kullanılan  ambulift aracı mevcuttur

   

  GÜVENLİK GEÇİŞLERİ

  Engelli yolcular terminal içerisindeki güvenlik kontrol geçiş noktalarında (x-ray /kapı dedektörü) özel durumlarını bildirerek yardım alabilmekte ve gerekli hassasiyet gösterilmektedir.

   

  ENGELLİ YOLCUYA REFAKAT

  Engelli yolcuya refakat-eşlik eden bir kişinin olması durumunda, bu kişiye Havalimanı içerisinde, uçağa binişte ve uçaktan inişte gerekli yardım sağlanmaktadır.

 •  

  CHECK-IN / KAYIT MASASI

   Check-in işlemi yapacak engelli yolcularımız için check-in salonunda, ebatları engelli vatandaşların kullanımına uygun boyutta dizayn edilmiş check-in noktasında hizmet verilmektedir.

   

  PASAPORT KABİNİ

  Dış hat terminalini kullanacak engelli yolcular için özel pasaport kabinleri oluşturulmuştur.

 •  

  YEME-İÇME ve DİNLENME YERLERİ

  Terminal binası içerisinde bulunan yeme, içme ve dinlenme amaçlı yerlerde kot farkı bulunmamaktadır. Restorana çıkmak isteyen yolcularımız için asansörümüz mevcuttur.

   

  TUVALET (WC)

  Engelli yolcuların ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla terminal binasında muhtelif yerlerinde engelli tuvaleti bulunmakta olup, içerisinde acil çağrı butonları mevcuttur. 

   

  TELEFON

  Havalimanımız terminal binası içinde muhtelif noktalarda ve engelli otopark alanına yakın bir noktada engellilerin ulaşabileceği yükseklikte dahili ve harici telefon tesis edilmiştir.

 • T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü